Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

A XVI-a ediție a Sărbătorii Popoarelor – Monza 2023

În după amiaza zilei de duminică 28.05.2023 după Sfânta Liturghie, a avut loc cea de a XVI-a Ediţie a Sărbătorii Popoarelor, unde au participat consilierii, doamnele din comitetul parohial, copiii și credincioșii din Parohia Monza. Este o sărbătoare interculturală la care au fost prezenți credincioși italieni ai Parohiei Catolice San Carlo, ai parohiei noastră, reprezentanți din Ucraina, Ecuador, Peru, Mauritius, Egipt şi alții. Fiecare națiune a prezentat costumele populare specifice, mâncăruri tradiționale, un dans popular și poezii. Prezența noastră s-a remarcat prin evidențiere în imagini a elementelor de istorie națională, personalităţi de seamă ale culturii şi literaturii, imagini din diferite regiuni ale României, dar mai ales prin purtarea costumului popular strămoșesc.

Doamnele din parohie au pregătit un bogat prânz românesc din care au gustat toți cei prezenți. Pe un fond muzical copiii din parohia noastră au interpretat două cântece populare; ”Iaca așa” și ”Ana Lugojana”, iar la final adulții, tinerii și copiii au dansat o horă românească. A fost un bun moment de a ne întâlni, de a ne apropia, de a ne cunoaște, de a îmbrăca și păstra costumul popular tradițional românesc, de a ne aminti de cântecele care ne sunt specifice, dar și de a redescoperi valorile etno-culturale și muzicale ale fiecărei națiuni.

 

Pr. Pompiliu Nacu

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4562130