Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Sărbătoarea hramului și semnarea contractului de cumpărare a bisericii în Alessandria

Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Ierarh Varlaam, Mitropolitul Moldovei” din Alessandria și-a sărbătorit în ziua de 30 august, pentru a 15-a oară hramul.

De dimineață s-a slujit Sfânta Liturghie în sobor. Au participat, alături de preotul paroh Vasile Cican, Părintele Marius Cătălin Sutic de la Parohia Casale Monferrato, preotul Cătălin Aftodor de la Parohia Tortona, preotul Iulian Păun de la Parohia Vercelli și părintele Ștefan Andronache de la Parohia Verona Nord Negrar.

În cuvântul de învăţătură, Părintele Iulian Păun a subliniat importanța lucrării complexe a Sfântului Varlaam în îmbunătățirea vieții bisericești din Moldova, cu efecte pozitive și pentru creștinii vorbitori de limbă română din afara propriei țări.

După slujba de pomenire a celor adormiți, Părintele Paroh s-a îndreptat către biroul notarial unde a fost semnat actul de cumpărare a bisericii în care se slujește încă de la începurile parohiei.

Bucuria acestui eveniment, chiar de ziua parohiei a fost posibilă cu sprijinul Departamentului pentru românii de pretutindeni care a sponsorizat integral suma de achiziție.

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate, și mulțumim Sfântului Varlaam pentru ocrotire.

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4671032