Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Azi în Timișoara, mâine-n toată țara! Sau despre cum a fost la ITO 2023…

 

Mult așteptata Întâlnire a tinerilor ortodocși din toată lumea a avut în sfârșit loc la Timișoara anul acesta, după 3 ani în care am fost departe unii de alții, din pricina pandemiei. Bucuria noastră a fost imensă, copleșitoare, am plecat de acolo încărcați cu energie pozitivă, cu noi prietenii, cu zâmbetul pe buze și cu dorința de a împărtăși celor ce ne așteptau acasă duhul voii bune și a frățietății ce ne-au unit pe toți. Dar să începem cu începutul. Am aterizat la Timișoara, în Banat, “fruncea” țării noastre, cu mari așteptări și de asemenea mari emoții, pentru că fiecare dintre noi știa ce momente de neuitat urmau să aibăloc. Deschiderea oficială s-a desfășurat în parcul Rozelor din Timișoara, unde au luat cuvântul atât Preafericitul Părinte Patriarh Daniel și Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolit al Banatului, cât și autoritățile locale. Au urmat apoi prezentarea delegațiilor și câteva momente artistice, în cadrul cărora am avut bucuria de a asculta vocea minunată a arhimandritului Nikodimos Kabarnos din Grecia, care ne-a onorat cu prezența sfinției sale pe toată durata evenimentului, încântându-ne zilnic cu cântările bizantine caracteristice Ortodoxiei noastre. În zilele următoare ne-au fost hrănite atât mințile cât și sufletele cu prelegerile susținute de Academicianul Ioan Aurel Pop, Președintele Academiei Române, Pr. Prof. Vasile Mihoc, Prof. Petre Guran, Pr. Prof. Stelian Tofană, Pr. Prof. Bogdan Tătaru-Cazaban și Prof. Adrian Lemeni despre prietenia în Hristos Domnul, bucuria și libertatea vieții trăite în credință și valoarea supremă a ființei umane. Putem spune că cele două momente culminante ale întâlnirii au fost Privegherea de vineri noapte, în cadrul căreia Utrenia și Sfânta și Dumnezeisca Liturghie au fost săvârșite de către părinții călugări athoniți, împreună cu Sfinția Sa, Părintele Stareț de la Schitul Prodromu (Muntele Athos) și câțiva ierarhi invitați la eveniment, și Marșul Prieteniei, care s-a sfârșit cu câteva momente foarte emoționante. Înaltpreasfințitul Părinte Ioan ne-a transmis prin cuvinte fiorii Revoluției din 1989, care a început la Timișoara. Îngenunchind, cu ochii ridicați spre Catedrală, ca atunci în ’89, am rostit toți rugăciunea Tatăl Nostru, cu speranța că acele timpuri atât de grele nu vor mai reveni vreodată și că suntem vrednici de a ne numi fiii înaintașilor noștri, care s-au luptat pentru credință și libertate. Întâlnirea s-a încheiat Duminică, 3 septembrie, cu Sfânta Liturghie arhierească și Ceremonia de predare a torței ITO. Ne-am luat rămas bun unii de la alții cu lacrimi în ochi, dar cu zâmbetul pe buze, pe de o parte fericiți că am fost împreună, iar pe de altă parte triști pentru că ne despărțim, făcându-ne totuși unii altora promisiunea că ne vom revedea la București în 2025!

Înainte de a încheia, lăsați-mă să vă spun de ce este atât de special și frumos la ITO! Legăturile închegate în cadrul Întâlnirii sunt atât de autentice și strânse, încât vă va părea că sunteți prieteni dintotdeauna și vă asigur că aceste prietenii se vor păstra, atâta timp cât fiecare dintre voi va rămâne, întâi de toate, prietenul lui Hristos! Sentimentul de frățietate care vă va învălui în cele 4 zile vă va face să simțiți o bucurie divină, pe care o veți păstra în sufletul vostru și o veți transmite mai departe. Vă veți simți izvoare de iubire vie pentru frații voștri, fie ei români de acasă sau din diasporă, greci, antiohieni, slovaci, georgieni, ciprioți, israeliteni, bulgari sau unguri, veniți din cele mai îndepărtate colțuri ale lumii. Să mă credeți pe cuvânt, vă rog, pentru că scriind aceste rânduri, sunt copleșită de aceste trăiri despre care vă spun. Veniți dragi tineri să Îl mărturisim pe Domnul Hristos împreună și să ne bucurăm!

 

 

Pentru a vă convinge de cele pe care le-ați citit, veniți și voi la ITO!

 

Teodora Totolici

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4671162