Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Parohia “Sfântul Ioanichie cel Nou de la Muscel”, din localitatea Vasto, curs de prim-ajutor.

Sâmbătă 16 septembrie 2023, în sala parohială “Sfântul Ierarh Nicolae”, a  parohiei “Sfântul Ioanichie cel Nou de la Muscel”, din localitatea Vasto credincioși din parohie au participat la cursul de prim ajutor BLS-D (Basic Life Support and Defibrillation).

Acest curs face parte din proiectul “Identitate românească în context european”, realizat cu sprijinul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni și a fost organizat de  către parohia “Sfântul Ioanichie cel Nou de la Muscel”- Vasto, în parteneriat cu centrul de formare permanentă “Emergency School”-Chieti.

Cursurile au fost susținute de către domnul Prof. Dr. Romano Torto, asistent în cadrul Serviciului  de urgență și domnul Dr. Emiliano Bruni .

În cadrul cursului, cursanții au dobândit abilități de acționare și acordare a primului ajutor a unei persoane sau a unui copil aflat în stop cardio-respirator, aplicarea corectă a manevrei Heimlich și folosirea corectă a defibrilatorului cardiac.

Manevra Heimlich este metoda de dezobstrucţie a căilor aeriene în cazul unui pacient care se sufocă prin aspirarea unui corp străin.

La final, toți cursanții au primit un atestat de participare și o legitimație care confirmă că persoana este instruită să acționeze și să acorde primul ajutor de bază și este abilitat să folosească defibrilatorul cardiac. 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4671142