Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Hramul parohiei Înălțarea Sfintei Cruci din Roma

În săptămâna ce s-a încheiat credincioșii parohiei Înălțarea Sfintei Cruci din Roma au sărbătorit hramul parohiei.

Prăznuirea a început miercuri seară, 13 septembrie 2023, cu slujba Vecerniei la care a slujit un sobor de 16 clerici din Protopopiatele regiunii Lazio. Cuvântul de învățătură a fost susținut de părintele Ion Florea de la parohia "Sfinții Dumnezeiești Părinți Ioachim și Ana" din Tivoli.

În ziua Praznicului, joi, 14 septembrie 2023, oaspeți ai parohiei au fost părintele Cristian Liahu de la parohia „Sfântul Sfințit Mucenic Ipatie al Gangrei” din Civita Castellana și părintele Vasile Carp de la parohia "Sfânta Muceniță Parascheva Romana" din Gaeta, care a ținut și cuvântul de învățătură.

Duminică, 17 septembrie 2023, s-a prăznuit sărbătoarea parohiei împreună cu toți credincioșii care, deși în timpul săptămânii nu au putut fi prezenți din motive de muncă, s-au adunat în Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci ca să cinstească Lemnul de-Viață-purtător.

Mulți dintre creștinii parohiei prezenți la slujbă au înțeles să cinstească Sfânta Cruce gustând din roadele acestui nou Pom al Raiului, prin împărtășirea cu Sfântul Trup și Scumpul Sânge al Domnului.

Prin jertfelnicia consiliului și a comitetului parohial s-a organizat masa de hram în parcul de lângă biserică.

Crucii Tale ne închinăm, Hristoase și Sfântă Învierea Ta o lăudăm și o slăvim!

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4562018