Alege limba:

    Selectați limba dvs

Slujbă de binecuvântare a copiilor la început de an școlar și nou an catehetic în cadrul Parohiei Ortodoxe Române "Sfânta Muceniță Lucia" - Venezia 1

 " Începutul înțelepciunii este frica de Dumnezeu și priceperea este știința Celui Sfânt"_ (Pilde 9, 10).

 

În după-amiaza zilei de duminică, 17 septembrie 2023, în cadrul parohiei noastre s-a săvârșit slujba de binecuvântare a tuturor copiilor, școlarilor studenților și tinerilor la început de an nou școlar și catehetic.

Preacucernicul Părinte Avram a înălțat către Bunul Dumnezeu rugăciuni de binecuvântare ca să se milostivească Domnul și să dea înțelepciune copiilor și tinerilor spre toată învățătura cea bună, spre a putea discerne și lucra toată fapta bine-placută spre Slava lui Dumnezeu.

În cuvântul său de învățătură, Părintele Avram i-a îndrumat pe copii să se străduiască să aducă roade după putere, să lucreze talantul pe care Dumnezeu l-a dat fiecăruia în parte, ca și semănătorul care a semănat sămânța sa cu nădejde și a secerat cu bucurie, ca să se facă ei pământ bun și să aducă roade însutite, rugându-L pe Tatăl nostru să le dea puterea și ajutorul Său, căci El știe ceea ce ne este cu adevărat de folos.

Iar pentru aceasta aducem slavă, mulțumire și închinăciune, Ție - Dumnezeul nostru, Care ești luminarea și sfințirea și mântuirea sufletelor noastre. Amin.

 

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833520