Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Adunarea protopopială a preoților din Protopopiatul Lazio I

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marți, 19 septembrie 2023, a avut loc întâlnirea protopopială a preoților din Protopopiatul Lazio I, găzduită de către Preacucernicul Părinte Paroh Ioan Ivan la parohia „Nașterea Maicii Domnului” din Roma (II).

Adunarea a fost prezidată de către Preacucernicul Părinte Protopop Cristian Olteanu. Preacucernicul Părinte a comunicat recomandările primite din partea Centrului Eparhial, legate de situația financiară a parohiilor, respectiv procedurile și verificările administrative, precum și de îndatoririle preoților la solicitările eparhiale. Părintele Protopop a subliniat importanța acestor ședințe lunare pentru cultivarea responsabilității misionar-pastorale și dezvoltarea unei conștiințe comune și solidare în buna chivernisire și întrajutorare bisericească. Preacucernicul Părinte Protopop a vorbit și despre evenimentele și proiectele misionar-pastorale care vor avea loc în viitorul apropiat, despre slujirea în sobor a clericilor din Protopopiat cu regularitate, respectiv organizarea unor întâlniri duhovnicești pentru dinamizarea și creșterea vieții parohiale ca familie încorporată în trupul tainic al lui Hristos.

 

Crucii Tale ne închinăm, Hristoase, și Sfântă Învierea Ta o lăudăm și o slăvim!

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4671073