Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Odovania praznicului Înălțării Sfintei Cruci la Centrul Eparhial de la Roma | Un nou preot a fost hirotonit de PS Siluan

Joi, 21 septembrie 2023, la Odovania Praznicului Înălțării Sfintei Cruci, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de clerici, la Centrul Eparhial de la Roma.

 

În Dumnezeiasca Liturghie, Preasfinția Sa l-a hirotonit pe diaconul Vasile Dascălu întru preot misionar pe seama Paraclisul Episcopal cu hramul „Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan de Dumnezeu cuvântătorul” de la Centrul Eparhial din Roma.

 

Preasfinția Sa a adresat un cuvânt de îndrumare pentru noul hirotonit, subliniind responsabilitate preotului în însușirea și trăirea credinței, precum și în propovăduirea acesteia credincioșilor.

 

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4671051