Alege limba:

    Selectați limba dvs

Zi de bucurie la parohia Borghesiana | PS Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

În Duminica a 24-a după Pogorârea Sfântului Duh (Învierea fiicei lui Iair), 29 octombrie 2023, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Parohia „Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou din Basarabi” din Roma – Borghesiana, păstorită de Preacucernicul Părinte Nicolae Strugaru. Vizita Preasfinției Sale încununează zilele dedicate cinstirii ocrotitorului parohiei, Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, care este pomenit, în fiecare an, la data de 27 octombrie. La momentul potrivit, ierarhul a hirotesit întru ipodiacon pe tânărul Ovidiu Popa, pe seama parohiei gazdă.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Siluan a tâlcuit evanghelia zilei.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Siluan i-a felicitat pe preotul și pe credincioșii parohiei pentru cumpărarea complexului ce găzduiește parohia și a binecuvântat lucrările efectuate la amenajarea lăcașului de slujire și a spațiilor adiacente.

Predica Preasfințitului poate fi ascultată accesând link-ul: https://youtu.be/GWVsf-rT2Ho


Parohia „Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou din Basarabi” din Roma-Borghesiana a fost înființată la data de 1 ianuarie 2004, de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale. În anul 2008, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan îl numește ca preot paroh pe părintele Dumitru Simuț, iar, din anul 2017, preot paroh a fost numit părintele Nicolae Strugaru. Adresa bisericii este: Via Bolognetta, 60, Borghesiana (Roma).

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4855392
Today: 202