Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Slujba de binecuvântarea în vederea începerii lucrărilor de construcție-Fermo

Slavă Domnului pentru toate! Iată că ieri , 5 noiembrie 2023, membrii parohiei Sf Prooroc Elisei,din Fermo, Italia (Episcopia Ortodoxă Română a Italiei-Protopopiatul Umbria-Marche) au avut prilejul să mulțumească bunului Dumnezeu : pentru momentul de bucurie și de spiritualitate la care au fost părtași .

“Fiecare generație își construiește  propria biserica în și prin care să-și dobândească, la nivel personal și comunitar, sensul, împlinirea și mântuirea ”- aceasta este chemarea pe care părintele paroh Bogdan Gheorghică a adresat-o comunității .

"Acest proiect a venit firesc, ca o necesitate a comunității noastre de comuniune spirituală, de afirmare a identității noastre naționale oriunde ne-am afla pe mapamond, dar și ca o necesitate materiala de a avea un spațiu fizic al nostru , dorință  care a început să prindă forma. " În urma cu patru ani , prin bunăvoința doamnei preotese arhitect Mariana Lidia Gheorghică care a realizat proiectul de construcție al centrului parohial, a fost  făcută  prezentarea acestuia. Proiectul de construcție are în vedere atât construcția bisericii și a paraclisului , cât și a spațiilor pentru școala parohială, cantină socială, camere sociale și muzeul parohial. Ceea ce în urmă  cu patru  ani ne-a fost prezentat grafic astăzi se materializează prin începerea lucrărilor de construcție.

 

În prealabil a fost necesară achiziționarea terenului prin concesiune prin bunăvoința primăriei Fermo. Au fost necesare lucrări de expertiză geologica, lucrări de curățare a terenului, lucrări de împrejmuire, de terasare și nivelare a terenului. Toate acestea s-au realizat într-un timp relativ scurt. Mulțumim cu această ocazie tuturor celor care s-au implicat, ne-au fost aproape și ne-au susținut și sperăm că o vor face în continuare. De asemenea, mulțumim tuturor celor care doresc să ni se alăture și să împărtășească bucuria de a fi ctitori ai acestui lăcaș unde ne vom ruga împreună în liniște și pace.

 

Părintele paroh Bogdan Gheorghică împreună cu un sobor de preoți din Protopopiatul Umbria-Marche au săvârșit slujba de binecuvântare a începerii lucrărilor  de construcție a bisericii parohiale și a centrului parohial.

 

Mulțumim pe aceasta cale: părintelui Oleg Bonari-parohia Macerata, părintelui Claudiu Marian Costache-parohia Ascoli Piceno, părintelui Sebastian Lungu-parohia Foligno, părintelui Nicolae Popa-parohia Jesi, părintelui Bogdan Agherasimoaie-parohia Città di Castello, părintelui Florin Popa-parohia Fabriano pentru că au binecuvântat această zi importantă pentru comunitatea noastră prin împreuna slujire.

 

Mulțumim, de asemenea familiilor membrilor comunității noastre, fraților italieni care au dorit să împărtășească cu noi aceasta bucurie, tuturor celor care, în după-amiaza de Duminică ,  au ales să trăiască alături de noi momente de spiritualitate și înfrățire creștinească. În timpul Sfintei Liturghii săvârșite dimineață, am simțit că suntem toți ca unul, o inimă și un cuget uniți întru împlinirea acestui proiect, credincioși cuvintelor Unuia-născut, Fiul lui Dumnezeu, Domnul nostru Iisus Hristos: ”Dacă doi dintre voi se vor învoi pe pământ în  privința unui lucru pe care il vor cere ,se va da lor de către Tatăl Meu Care este în ceruri; că unde sunt doi sau trei adunați în numele Meu acolo sunt și Eu in mijlocul lor”.

 

În încheiere, părintele Oleg Bonari a adresat un cuvânt credincioșilor: “așa cum orice lucrător când începe o lucrare se gândește la roade” –a spus el, a îndemnat pe toți cei prezenți “ să fie bine-lucrători”, să nu îi oprească nimic și să se străduiască ca ,în aceasta viață , să îi slujească bunului Dumnezeu prin fapte bune . Îi mulțumi părintelui Oleg B. și pentru cuvintele de încurajare pe care le-a adresat comunității noastre în vederea realizării acestei “lucrări mărețe ”( așa cum a definit-o sfinția sa).

 

Părintele Bogdan a mulțumit preoților prezenți cât și  tuturor celor care au participat în număr mare la eveniment, în numele întregii comunități. El a afirmat că "dorința noastră "din urmă  cu patru ani , azi începe să prindă formă, să ne unească, să ne adune subliniind că nu este loc mai bun pentru a ne uni decât sfânta biserică. Prin cuvântul său ne-a motivat să ne implicăm în mod activ, cu conștiința că acest proiect este al urmașilor noștri , care vor putea să ducă mai departe valorile spirituale , culturale , naționale, conștiința apartenenței la identitatea lingvistică românească, creșterea duhovnicească a întregii comunități.

 

La sfârșit s-au îndreptat toți către casele lor încărcați sufletește de evlavie și cucernicie, cu dorința vie de a-i fi alături părintelui  Bogdan , în continuare !

 

Ioana Bolboceanu

Redactor departamentul de comunicare -

Sfântul Proroc Elisei- Fermo

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4671039