Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Ziua mulțumirii în Parohia Ortodoxă Romană din Udine

An de an, în duminica dinaintea Postului Nașterii Domnului, în Parohia noastră din Udine, sărbătorim Ziua mulțumiri. Această zi ne amintește de încheierea strângerii recoltelor, dăruite de Dumnezeu anul acesta. Fiecare familie aduce la biserică un coș cu fructe și legume ca semn de mulțumire pentru darurile primite anul acesta de la Dumnezeu. La finalul sfintei Liturghii și după Slujba de Te-Deum, acestea sunt binecuvântate cu agheasmă, iar mai apoi sunt împărțite în dar celor prezenți la slujbă, împlinind o vorbă veche din popor "Dar din dar se face Rai". Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă frățească în cadrul căreia am marcat lăsatul secului de carne, ca începând de miercuri să dăm întâietate sufletului prin post și rugăciune.

Cum această duminică a fost în preajma Zilei internaționale a Bibliei, credincioșii prezenți au avut bucuria de a dărui o Biblie unui prieten din Biserică, nuanțând prin faptă la începutul postului cele spuse de Domnul Hristos: Nu doar cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul ce iese din gura lui Dumnezeu.

A consemnat Părintele Victor Budeanu.

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4671093