Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

A doua conferință de toamnă în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Clericii din zona de nord a Italiei (Protopopiatele Lombardia 1, 2 și 3; Piemonte 1, 2 și 3; Triveneto 1, 2, 3 și 4; Emilia Romagna 1 și 2; Liguria) au participat, marți, 14 noiembrie 2023, la a doua conferință semestrială de toamnă din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei. Prima conferință a avut loc la Roma, marți, 7 noiembrie 2023, și a reunit preoții din zona de centru a Italiei și din Insula Sardinia. Tema conferințelor se înscrie în contextul „Anului comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți)” în Patriarhia Română.

Ziua a început prin săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii, de un sobor de clerici, la parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Padova (I), păstorită de Preacucernicul Părinte Protopop Gheorghe Verzea (Protopopiatul Triveneto IV), gazda din acest an a conferinței de toamnă.

După rostirea rugăciunii și a binecuvântării, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a adresat un cuvânt de întâmpinare preoților și diaconilor participanți la conferință.

PC Pr. Lect. Univ. Dr. Zaharia Matei, cadru didactic la catedra de muzică a Departamentului de Teologie Sistematică, Practică și Artă Sacră din cadrul Facultății de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București, a susținut conferința cu titlul „Cântarea bisericească – sufletul cultului liturgic ortodox. Implicații duhovnicești și pastoral-misionare”.

În cadrul conferinței, părintele profesor a subliniat: „Comemorarea imnografilor și cântăreților bisericești în Patriarhia Română ne oferă un bun prilej de reflecție asupra importanței cântării în cultul ortodox, de evidențiere a contribuțiilor imnografilor în dezvoltarea imnografiei, ale cântăreților români la îmbogățirea repertoriului de strană în limba română, dar și de a găsi soluții în scopul optimizării lucrării misionare a Bisericii noastre prin cântarea de strană. Este incontestabil faptul că muzica bisericească este podoaba și sufletul cultului Bisericii Ortodoxe, și pe bună dreptate, dacă luăm în considerare faptul că, în proporție covârșitoare, slujbele ortodoxe sunt cântate. Biserica Ortodoxă nu este o instituție a discursurilor, ci o Biserică în care rugăciunea cântată este componenta ei definitorie”.

Totodată, s-au prezentat publicului câteva cărți rare, avându-i ca autori pe Macarie Ieromonahul și Anton Pann, cu ocazia împlinirii a 200 de ani de la publicarea primei cărți de muzică psaltică în limba română.

În partea a doua a întâlnirii, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a convorbit cu preoții prezenți și făcut recomandări pastorale și misionare.

 

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4671180