Alege limba:

    Selectați limba dvs

Slujire arhierească la parohia Ciampino

În Duminica a 26-a după Rusalii (Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina), 19 noiembrie 2023, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Parohia „Sfântul Sfințit Mucenic Ipolit al Romei” din Ciampino, în vecinătatea Romei, păstorită de Preacucernicul Părinte Marius Dumbravă.

Ierarhul a adresat credincioșilor un cuvânt de învățătură la evanghelia zilei, subliniind că, în această duminică, suntem chemați cu toții spre a fi milostivi și a face milostenie, întrucât aceasta este bogăția cea adevărată, adică a sărăci în bogățiile acestei lumi, spre a ne îmbogăți în cele duhovnicești, prin ajutorarea celorlalți.

La finalul slujbei, Preasfințitul Atanasie de Bogdania a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la prima Duminică din Postul Nașterii Domnului 2023.

Predica integrală poate fi ascultată accesând link-ul: https://youtu.be/hP5Qj65D0yg

 


Parohia „Sfântul Sfințit Mucenic Ipolit al Romei” a fost înființată în anul 2013 de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, fiind numit ca paroh părintele Marius Dumbravă. Timp de șase ani de la înființare, parohia și-a desfășurat activitatea într-un spațiu închiriat, iar din anul 2019, este găzduită într-o biserică catolică din localitate. Adresa bisericii este: Via Icaro, nr. 1, Ciampino

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833531