Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Donare de sânge în parohia Roma III

Duminică, 19 noiembrie 2023, în parohia Înălțarea Sfintei Cruci din Roma s-a desfășurat o campanie de donare de sânge prin colaborarea cu Asociația La Rete Di Tutti.

Bine s-a rânduit ca această inițiativă să se desfășoare în prima Duminică a Postului Nașterii Domnului, perioadă binecuvântată în care ne pregătim pentru primirea Marelui Dar - Fiul lui Dumnezeu întrupat.

Milostenia, una dintre virtuțile ce se îngemănează cu postul și cu rugăciunea, a luat forma dăruirii de sânge pentru cei aflați pe paturile de spital. Creștinii care au dorit - și cărora sănătatea le-a permis - au căutat să ușureze această suferință prin fapta lor de milostenie.

Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu, și pe pământ pace, între oameni bunăvoire! (Luca 2, 14)

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4671016