Alege limba:

    Selectați limba dvs

Activități în Parohia ” SF. Mare Mc. Gheorghe” din Vicenza

Începutul perioadei de pregătire pentru marea Sărbătoare a Nașterii Domnului, în parohia din orașul Vicenza a fost însemnat prin două activități frumoase dedicate atât copiilor dar și adulților. Nașterea Pruncului Iisus, în fiecare suflet este prilej de reculegere, de conștientizare profundă și de sensibilizare a tuturor aspectelor și dimensiunilor interioare , în același timp ne permite să avem și o deschidere aparte către lumea exterioară și către aproapele.

Sâmbătă 18 noiembrie un grup de copii împreună cu unii părinți, însoțiți de doamna preotesă Lina au visitat un loc special numit Cenacolo della Preghiera, în orașul Schio. Acest loc dedicat Maicii Domnului , a fost înființat acum 35 de ani de către un grup de voluntari catolici, care în timp, prin dragostea, devotamentul si dedicația propriului timp liber au transformat o coastă de munte in Grădina Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. Actual a devenit loc de pelerinaj pentru creștinii nu numai din Italia dar și din întreaga Europă, in special din Germania, Polonia, Slovenia și Austria. Copii au fost uimiți să cunoască această poveste minunată și să trăiască o realitate concretă, unde se împletește dragostea umană cu grija Maicii Domnului pentru fiecare fiu al său. În interiorul acestei structuri se găsesc mai multe popasuri: Biserica, Presepe, Casa Maicii Domnului, Capela Învierii, Clopotele Voluntarilor, copiii au fost încântați să asculte istoria nașterii fiecărui colțișor și să simtă prezența blândă a Maicii Domnului in orice lucrare.

Iar duminică, după încheierea sfintei Liturghii, lumea prezentă la Biserică a fost îndemnată să rămână la un moment de cateheză cu tema ”Spovedania-Darul înnoirii lăuntrice”. Părintele Roman a explicat detaliat importanța și impactul acestei mari Taine în viața creștinului, leac care de multe ori este dat uitării. Întâlnirea a fost înfrumusețata de întrebări și răspunsuri pe marginea acestei teme, accentul fiind pus pe curățirea personală pe care copiii o moștenesc și consecințele Tainei Spovedaniei asupra vieții noastre și a celor din jurul nostru.

Dăm Slavă Lui Dumnezeu pentru toate...

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833525