Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Restaurare și înfrumusețare a bisericii din Moncalieri

 

Lucrările de restructurare a acoperișului cu draniță și de realizare a iconostasului s-au finalizat.

Timp de trei luni în cadrul complexului parohial al parohiei Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia din localitatea Moncalieri s-a desfășurat proiectul OMUL, PRIETEN AL MEDIULUI ÎNCONJURĂTOR. Acest proiect  s-a realiat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu sprijinul Departamentului românilor de pretutindeni. În cadrul proiectului s-a restructurat cu draniță tot acoperișul bisericii parohiale și s-a realizat iconostasul din biserică.

Prin acest proiect de restructurare și dotare a bisericii parohiale care este destinată comunității românești din zonă, care numără, conform ultimelor statistici oficiale, peste 3.000 rezidenți români, s-a creat unui cadru care răspunde atât nevoilor concrete ale comunității, dar care vizează și integrarea demnă a comunității românești în societatea italiană, atât pe termen scurt, cât și pe termen lung.

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru cele realizate și aducem mulțumire tuturor autoritărităților religioase și civile care au contribuit la realizarea acestui proiect.

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4795360