Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

CONCERT DE CRĂCIUN LA GENOVA

Sâmbătă 2 decembrie 2023

Sala oficială de concerte a Palazzo Ducale din Genova, numit Salone del Maggior Consiglio s-a dovedit a fi neîncăpătoare sâmbătă 2 decembrie pentru numerosul public care a asistat la concertul susținut de Corala Ciprian Porumbescu din Suceava.

Organizat în cinstea Zilei Naționale a României de Biserica Ortodoxa Romana Genova - Chiesa Ortodossa Romena Genova, cu sprijinul oferit de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni și cu patronajul Ambasada României în Italia / Ambasciata di Romania in Italia, Consulatul General al Romaniei la Torino și Consolato Onorario di Romania a Genova, concertul s-a bucurat de prezența unui public numeros, care s-a emoționat, a cântat și a vibrat, alături de inimoșii artiști ai coralei sucevene.

Au luat cuvântul Preotul Protopop Filip Sorin, consulul onorific al României la Genova, Eugenio Puddu, reprezentantul Primăriei din Genova, Vincenzo Cav. Falcone și consulul general al României la Torino, Cosmin Dumitrescu, aflat în prima vizită oficială la Genova.

Duminică 3 decembrie Corala Ciprian Porumbescu a dat răspunsurile la Sfânta Liturghie în parohia Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir din Genova.

Dăm slavă  lui Dumnezeu pentru toate.

Preot Filip Sorin

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4795333