Alege limba:
{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Ziua Națională a României-prilej de regăsire a identității naționale

Prilej de profundă emoție și imensă bucurie pentru enoriașii parohiei Sfântul Prooroc Elisei , din Fermo (regiunea Marche) care au fost prezenți astăzi, 3 decembrie, după Sfânta Liturghie la serbarea dedicată Zilei Naționale a României, susținută de copii din cadrul parohiei. La 105 ani de la Marea Unire, generațiile viitorului aduc omagiu eroilor români prin cântece și poezii patriotice rostite din suflet. Cu grijă și atentă îndrumare , doamna preoteasa Mariana Lidia Gheorghică sădește în sufletul copiilor sentimentul dragostei de neam, de țară și de tradiții cu nădejdea că vor duce mai departe spiritul românesc oriunde s-ar afla.

În acest an, elementul de noutate din cadrul spectacolului a fost prezentat de trupa de dansuri populare formată din copii și adolescenți ai parohiei sub coordonarea doamnei Lăcrămioara Aurelia Georgescu. Privitorii au fost încântați de cununa de dansuri populare din regiuni diferite ale României iar dansatorii au fost răsplătiți cu aplauze.

“Iata acum ce este bun și ce este frumos, decât a locui frații împreună”(psalmul 132) spune psalmistul și acest spirit este prezent oriunde românii se adună și sărbătoresc împreună.

Cu binecuvântarea părintelui paroh Bogdan Gheorghică, sărbătorirea Zilei Nationale a României a devenit deja o tradiție pe care, atât enoriașii parohiei din Fermo, Sfântul Prooroc Elisei cât și fratii creștini italieni, prieteni ai parohiei, o așteaptă și o întâmpină cu bucurie an de an fiind un prilej pentru reprezentarea culturii românești, pentru exprimarea credinței ortodoxe și pentru promovarea imaginii României în lume.

Ioana Bolboceanu

Redactor departamentul de comunicare -

Sfântul Proroc Elisei- Fermo

 

 

 

 

 

 
 

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

 

 

 
 
 

 
 
4795330