Alege limba:

    Select your language

SFÂNTUL MARE MUCENIC TEODOR TIRON, HRAMUL PAROHIEI ANGUILLARA SABAZIA

         An de an, data de 17 februarie este zi de mare bucurie pentru credincioșii Parohiei Anguillara Sabazia, Protopopiatul Lazio IV, întrucât este prăznuirea Sfântului Mare Mucenic Teodor Tiron, ocrotitorul Parohiei.

         Prăznuirea hramului a început cu slujba Vecerniei în seara de 16 februarie a.c., oficiată de către părintele paroh Viorel Vasile. A doua zi, în biserica parohială, un ales sobor de preoți compus din: Preacucernicul Părinte Ignazio Blasi, Consilier Eparhial al Sectorului Patrimoniu și Construcții Bisericești și paroh al Parohiei Pomezia, Preacucernicul Părinte Lucian Bîrzu, Protopop al Protopopiatului Lazio IV și paroh al Parohiei Ladispoli, Preacucernicul Părinte Cristian Liahu, paroh al Parohiei Civita Castellana, Preacucernicul Părinte Iulian Petroiu, paroh al Parohiei Torvaianica și Preacucernicul Părinte Viorel Vasile de la parohia gazdă, au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la care au asistat credincioșii parohiei care s-au și împărtășit în număr mare.

         Cuvântul de învățătură a fost rostit de către părintele Consilier Eparhial Ignazio Blasi, care a sădit în sufletul celor prezenți mesajul Evangheliei Domnului nostru Iisus Hristos. La final, a avut loc o agapă frățească, organizată cu multă dăruire de către părintele paroh și Consiliul parohial, la care au asistat toți cei prezenți.

         Sărbătoarea hramului a continuat și duminică, 18 februarie a.c., cu Sfânta Liturghie duminicală, în Duminica a XVII-a după Rusalii, a Femeii Cananeence. În cuvântul de învățătură, părintele paroh a evidențiat importanța smereniei, a credinței puternice și a rugăciunii stăruitoare, cele trei virtuți pe care noi creștinii trebuie să le învățăm de la Femeia Cananeeancă.

         Se cuvine să-i dăm slavă Bunului Dumnezeu pentru toate darurile Sale revărsate asupra Parohiei noastre și să-l rugăm pe Sfântul Teodor Tiron să ne ocrotească și să ne conducă în continuare pe calea mântuirii.

 

A consemnat Pr. Viorel Vasile

Preot paroh al Parohiei Anguillara Sabazia, Protopopiatul Lazio IV

 

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4825884