Alege limba:

    Select your language

Vizită pastorală și inaugurare de centru social în parohia Ostia | PS Siluan a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

În Duminica a 17-a după Rusalii (a Cananeencei), 18 februarie 2024, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Parohia „Intrarea Domnului în Ierusalim” din localitatea Ostia (Protopopiatul Lazio I), păstorită de Preacucernicul Părinte Gheorghe Militaru, Vicarul Administrativ al Episcopiei.

În cuvântul de învățătura, Preasfinția Sa a tâlcuit evanghelia zilei.

Predica poate fi ascultată, integral, accesând link-ul: https://youtu.be/L0eHp6_nAsk 

După Dumnezeiasca Liturghie, chiriarhul, înconjurat de un sobor de clerici, a sfințit Centrul Social al parohiei, închinat Sfinților Ierarhi tămăduitori Nicolae al Mirelor Lichiei, Calinic de la Cernica, și Nectarie de la Eghina.

 


 

Parohia „Intrarea Domnului în Ierusalim” din Ostia a fost înființată, în anul 2002, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif, al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale. Ca preot slujitor și duhovnic a fost rânduit Preacucernicul Părinte Gheorghe Militaru, absolvent al Facultății de Teologie Ortodoxă din București, promoția 1994, acesta fiind hirotonit întru preot, după definitivarea studiilor de doctorat în Teologie Spirituală la Roma.

Parohia a parcurs un „drum al pătimirii”, fiind șlefuită, asemenea unui diamant, de vitregiile lumești, schimbând mai multe locații,  spre locul în care avea să se înalțe viitoarea biserică parohială, inaugurând actualul lăcaș de slujire în data de 9 noiembrie 2014, la prăznuirea  Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina, care a devenit și ocrotitor al comunității. În ziua de 19 mai 2018, a avut loc un alt moment important pentru comunitatea ortodoxă din Ostia, întrucât în această zi au fost sfințite atât Altarul, cât și Catapeteasma bisericii parohiale, de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, avându-l alături pe Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi.

Adresa bisericii este: Via Ostiense 1551, (lângă Eurospin), Roma

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4825878