Alege limba:

    Select your language

“Raze duhovnicești"– NEPSIS Settimo Torinese

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui paroh Paul Porcescu, alături de coordonatorii, Pr. diac. Valentin Petraru și Dna. diaconiță Mădălina, tinerii NEPSIS au terminat cel de-al treilea proiect cultural artistic din anul catehetic 2023-2024.

Parcursul educațional oferit de către Școala Parohială “Sf. Ioan de la Râșca și Secu”, a dăruit participanților satisfacția desăvârșirii unei noi serii de creații artistice alcătuită din tablouri cu specific românesc, colaje florale din conuri colorate și un nou registru de icoane, care să împodobească altarele de rugăciune ale micilor iconari.

Întâlnirile săptămânale au mai cuprins, cateheze interactive, lectură duhovnicească, lecții de limba, istoria și geografia României, la care s-a adăugat cursul de chitară spre armonizarea și sincronizarea prin cântec a unei prietenii construite pe valori duhovnicești.

Dăm Slavă Sfintei Treimi, mulțumind tuturor participanților!

A consemnat,

Diac. Valentin Petraru

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4825869