Alege limba:

    Select your language

Mănăstirea Bivongi și-a serbat hramul | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

În Duminica a 33-a după Rusalii (a Vameșului și a Fariseului), 25 februarie 2024, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Sfântul Ioan Secerătorul” din localitatea Bivongi (Calabria), aflată sub îndrumarea duhovnicească a Preacuviosului Părinte stareț Iustin (Miheț).

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a deslușit ceea ce Hristos a vrut să ne transmită prin pericopa evanghelică a duminicii, mai exact efemeritatea vieții acesteia. Călătoria spre Învierea Domnului, nu este altceva decât pregătirea pentru adevărata viață, anume Viața Veșnică, sau altfel spus, trecerea de la ziua a șasea, a omului, la ziua a șaptea, Ziua Domnului. De asemenea, ierarhul subliniat că de la amândouă personajele din evanghelie, vameșul și fariseul, trebuie să învățăm cele care ne sunt de trebuință spre mântuire. De la fariseu faptele bune, iar de la vameș pocăința, rugăciunea, smerenia și umilința.

Predica poate fi ascultată, integral, accesând link-ul: https://youtu.be/h_RnWKgcFjk


Mănăstirea Bivongi, aflată sub ocrotirea Sfântului Cuvios Ioan Secerătorul, a fost înființată în anul 2008, de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, ca urmare a încredințării Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, de către Consiliul Comunal Bivongi, în comodat de uz gratuit, a complexului monahal al Mănăstirii Bivongi, pentru o perioadă de 99 de ani. Din anul 2012 până în anul 2019, au avut loc ample lucrări de restaurare a bisericii (chatolikon), dar și construcția a două corpuri noi de chilii. În 23 februarie 2020, la împlinirea a 25 de ani de la refondare, a avut loc binecuvântarea lucrărilor și inaugurarea noilor spații.

Mănăstirea, declarată Monument de interes Național, cuprinde un complex monastic de origine bizantină, compus dintr-o biserică în stil bazilical, din secolul al X-lea, și câteva corpuri de chilii.

Departamentul de Comunicare și Imagine al EORI

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4825869