Alege limba:

    Select your language

Adunarea protopopială a preoților din Protopopiatul Lazio I

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marți, 27 februarie 2024, a avut loc întâlnirea protopopială a preoților din Protopopiatul Lazio I, găzduită de către Preacucernicul Părinte Paroh Augustin Gheorghiu la parohia „Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon” din Roma, cartierul Aurelio.

Adunarea a fost prezidată de către Preacucernicul Părinte Protopop Cristian Olteanu. Preacucernicul Părinte Protopop a comunicat recomandările primite din partea Centrului Eparhial, legate de situația administrativ-financiară a parohiilor, precum și de îndatoririle preoților la organizarea proiectelor eparhiale, în special cele social-filantropice alături de cele dedicate tinerilor și activităților aferente acestora, care trebuie să fie implementate în parohie, respectiv protopopiat.

Preacucernicul Părinte Protopop a vorbit și despre proiectele de achiziție pentru spațiile de slujire finanțate de către Guvernul României prin Departamentul pentru Românii de Pretutindeni și a îndemnat la rândul său, pe Preacucernicii Părinți la demararea unor astfel de proiecte în protopopiat. Legat de tematica anului omagial dedicat îngrijirii bolnavilor și a cinstirii Sfinților Tămăduitori, la inițiativa Preacucernicului Părinte Protopop și în deplinul consimțământ al celorlalți Părinți s-a stabilit organizarea unei colecte comune din alimente neperisabile pentru bolnavii din spitalele de psihiatrie din România. Totodată s-a discutat despre constituirea unor cercuri pastorale ale clericilor cu scopul dezvoltării unor noi aspecte și aprofundări în lucrarea misionar-pastorală a preoților alături de organizarea unor întâlniri într-un cadru non-formal a familiilor clericilor în vederea unei mai bune cunoașteri și interacțiuni constructive inter-familiale. De asemenea, s-a propus ca la ședințele protopopiale să fie discutate o serie de subiecte legate de tematica anului omagial sub forma unor prelegeri alături de abordarea unor aspecte corelate practicilor liturgice în slujirea celui bolnav.

La final, Preacucernicul Părinte Protopop a mulțumit Preacucernicului Părinte Paroh, precum și Preacucernicilor Părinți prezenți pentru dragostea frățească și răspunsul prompt la organizarea, participarea și buna desfășurare a ședințelor protopopiale.

 

Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oamenii buneivoiri!

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4825869