Alege limba:

    Select your language

Vizită didactică în parohia Roma III

Anul trecut parohia noastră a început o colaborare cu Școala primară și gimnazială "Gigi Proietti" din Roma (Istituto Comprensivo "Gigi Proietti") prin care profesorii de religie ai acestei instituții de învățământ au posibilitatea de a întregi lecțiile despre Biserica Ortodoxă cu o vizită în lăcașul de cult al comunității noastre.

Anul acesta elevii claselor a V-a, în marea lor majoritate catolici, dar și de alte credințe au avut posibilitatea de a face o primă vizită didactică, Miercuri, 28 februarie 2024.

Elevii participanți au învățat despre Ortodoxie și au pictat icoane în cadrul lecției de religie de la școală. Aceștia s-au arătat extrem de bucuroși și de curioși în a vizita o biserică ortodoxă și a vorbi cu un preot ortodox.

După o scurtă prezentare a părintelui paroh Ciprian Baltag a urmat un șir de întrebări ale elevilor și chiar și ale profesorilor însoțitori, unii dintre ei buni cunoscători ai iconografiei ortodoxe.

Nădăjduim ca în luna martie a acestui an alte clase din această instituție de învățământ să aibă posibilitatea de a vizita parohia noastră și de a cunoaște mai mult despre valorile autentice creștine într-o lume care îi orientează pe copii și pe tineri spre exterior și mai puțin (sau deloc) spre viața interioară.

 

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4825869