Alege limba:

    Select your language

Atelier de creație a mărțișoarelor în cadrul Parohiei Ortodoxe Române - "Sf. Muceniță Lucia" - Venezia 1

"Scopul purtării mărțișorului este să-ți apropii soarele, purtându-i cu tine chipul. Printr-asta te faci prieten cu soarele, ți-l faci binevoitor să-ți dea ce-i stă în putere, mai întâi frumusețe ca a lui, apoi veselie și sănătate, cinste, iubire și curăție de suflet."

(George Coșbuc)

În după-amiaza zilei de 28 februarie 2024, ne-am adunat împreună cu copiii parohiei noastre, sub îndrumarea doamnei preotese Matei Mioara,  desfășurând o activitate mult-îndrăgită de copii, care la noi a devenit tradiție anuală - atelierul de creație a mărțișoarelor.

Mărțișorul lucrat cu multă migală și dragoste, vine sa ne amintească de sosirea primăverii, care odată cu ea aduce prospețimea și mireasma primelor flori, de susurul apelor repezi și de văzduhul plin de soare.

Copiii au lucrat în echipe, dezvoltând abilitățile și aptitudinile lor creative și artistice, creând cele mai originale și mai frumoase mărțișoare din flori albe și roșii, ca apoi să le dăruiască celor dragi inimii lor.

Aceste întâlniri, pe lângă scopul lor social, caritabil și educativ, sunt un adevărat prilej de comuniune, de relaționare și de petrecerea împreună a timpului cu tâlc și cu folos.

Privind la bucuria și vioiciunea lor nu avem cum să nu ne aducem aminte de ceea ce am trăit și noi cândva, de copilul din noi, de acea fericire copilărească, inocentă și dezinteresată.

Copiii sunt bucuria noastră și darul lui Dumnezeu cel mai de preț, să ne îngrijim de creșterea lor duhovnicească, după îndemnul Sf. Apostol Pavel, "stăruind cu înțelepciune în credință, în iubire și în sfințenie" (1 Tim. 2, 15).

Iar pentru toată purtarea de grijă, aducem mulțumire și laudă, și slavă Bunului Dumnezeu, "pentru că de la El și prin El, și întru El sunt toate. A Lui să fie mărirea în veci!" (Rom. 11, 36).

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4825869