Alege limba:

    Select your language

Ateliere de icoane pe sticlă la Mănăstirea din Spilimbergo

 133 spilimbergo

Începând din Duminica Ortodoxiei, timp de o săptămână, Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” din Spilimbergo a găzduit mai multe ateliere de realizare a icoanelor pe sticlă, adresate copiilor de toate vârstele dar și adulților.

În cadrul atelierelor, coordonate de Oana Musceleanu, participanții au aflat istoria icoanelor pe sticlă în România, au învățat tehnica de realizare a acestora iar apoi, sub îndrumarea profesoarelor, au realizat prima lor icoană în această tehnică.

Activitatea s-a încheiat în Duminica a doua din Post toți participanții primind într-un cadru festiv icoanele pe care le-au realizat.

La „Școala din Pridvorul Mănăstirii” au loc frecvent, pe lângă programele catehetice destinate copiilor în fiecare zi de sâmbătă, ateliere de creație (mozaic, pictură, lucru manual).

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4825869