Alege limba:

    Selectați limba dvs

Examen de capacitate preoțească în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

150 examen

În data de marți, 9 aprilie 2024, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei a găzduit Examenul de capacitate preoțească, sesiunea de primăvară, destinat absolvenților în teologie, secția Teologie Pastorală, care sunt fii duhovnicești ai Episcopiei și îndeplinesc condițiile canonice, statutare și regulamentare bisericești necesare pentru hirotonie.

Examenul, ce are loc de două ori pe an în primăvară și toamnă, s-a desfășurat la Centrul Eparhial din Roma, în prezența Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Candidații au fost evaluați în toate disciplinele teologice în vederea pregătirii lor pentru slujirea în parohiile românești din Italia.

 

Departamentul pentru Comunicare și Imagine al EORI

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833525