Alege limba:

    Selectați limba dvs

Vizită didactică în parohia Înălțarea Sfintei Cruci din Roma

156 roma3

"Mi sento osservata!" (Maria, 16 ani). Este deja a doua oară când un adolescent rostește aceste cuvinte, fiind în vizită didactică în biserica parohiei noastre.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, parohia Înălțarea Sfintei Cruci din Roma colaborează cu Centro Astalli în realizarea proiectului "Întâlniri" în cadrul căruia copiii și tinerii din orașul Roma au posibilitatea să cunoască celelalte confesiuni creștine și religii prezente în oraș.

Prin vizite ale reprezentanților diferitelor confesiuni în instituțiile de învățământ și prin vizite în lăcașurile de cult organizate cu adolescenții și copiii, aceștia au posibilitatea să-și întregească cunoștințele dobândite la lecția de religie din școală.

Miercuri, 10 aprilie 2024, mai multe clase ale Liceului artistic Caravaggio din Roma au vizitat parohia Înălțarea Sfintei Cruci însoțite de profesori ai instituției de învățământ.

Fervoarea adolescenței și-a pus amprenta și pe modul de desfășurare a întâlnirii, tinerii adresând întrebări nu doar despre iconografia ortodoxă, dar și despre modul în care Biserica Ortodoxă se raportează la anumite teme discutate în societate: feminismul, divorțul, avortul, comunitatea gay, operațiile de schimbare de sex, etc.

Pe lângă acestea, întrebări precum: Cum se devine sfânt? sau sincera simțire că în biserică ești "observat" - că Hristos te privește din icoană - ne-au făcut să constatăm încă o dată cât de vie poate fi tinerețea și de câtă rugăciune are nevoie ca să se așeze la fel de viu împreună cu Domnul.

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833529