Alege limba:

    Selectați limba dvs

Sfințire de catapeteasmă la Parohia Firenze 2

158 firenze2

Joi, 11 aprilie 2024, credincioșii Parohiei „Sfânta Muceniță Lucia” din Firenze (Protopopiatul Toscana 1) au avut bucuria de a avea în mijlocul lor pe Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Cu această ocazie, chiriarhul, înconjurat de un sobor de clerici din Protopopiatele Toscana 1 și 2,  a săvârșit slujba de Te Deum de mulțumire pentru toată binefacerea primită de la Dumnezeu și a sfințit catapeteasma bisericii.

Din soborul de clerici au făcut parte PC Părinte Protopop Ioan Bobîrnea (Protopopiatul Toscana 1), parohul gazdă, PC Părinte Protopop Ciprian Calfa (Protopopiatul Toscana 2), precum și părinți consilieri și parohi din cele două protopopiate sus-amintite.

Preasfințitul Siluan a adresat un cuvânt de învățătură celor prezenți și a felicitat, atât pe părintele paroh, cât și întreaga comunitate, pentru realizările obținute.

De asemenea, la eveniment au fost prezenți Eminența Sa, Cardinalul Giuseppe Betori al Arhiepiscopiei Romano Catolice din Firenze, domnul Edmond Neagoe, Ministru-Consilier al Consulatului General al României la Bologna, doamna Mioara Filip, Consul în cadrul Consulatului General al României la Bologna, doamna Letizia Perini, Consilier comunal și metropolitan al Primăriei din Firenze, preoți greco-catolici și catolici din localitate.

Parohia „Sfânta Muceniță Lucia” din Firenze a fost înființată în anul 2016, de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Ca preot paroh a fost numit părintele Ioan Bobîrnea, care, în perioada 2005-2016, a fost paroh la Parohia „Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan” din Chianciano-Chiusi. Parohia este găzduită într-o biserică catolică, închinată Sfintei Mucenițe Lucia. Biserica este împodobită cu toate cele necesare slujbelor ortodoxe. Adresa este: Via del Podestà, nr. 90, Firenze

 

Departamentul pentru Comunicare și Imagine al EORI

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833529