Alege limba:

    Selectați limba dvs

Tineri Nepsis de la parohia Roma Tuscolana în vizită la Expoziția despre Dacia

159 roma3

Vineri, 12 aprilie 2024, un grup de tineri Nepsis din parohia Înălțarea Sfintei Cruci din Roma însoțiți de copii de la Nepsis junior au făcut o incursiune în istoria strămoșilor noștri.

Expoziția "Dacia, ultima frontieră a romanității" organizată la Termele lui Dioclețian a fost o ocazie minunată de a cunoaște mai multe amănunte despre daci și romani. Totodată expoziția cuprinde câteva dintre cele mai importante vestigii care ne vorbesc despre începuturile creștinismului pe teritoriul țării noastre.

Tinerii și copiii au admirat exponatele aduse în premieră la Roma prin efortul Ambasadei României la Roma și în colaborare cu mai multe instituții ale statului român și italian.

Suntem recunoscători tuturor celor care au făcut posibilă această expoziție și îndemnăm pe toți cei care încă nu vizitat-o să se grăbească spre a se bucura de ea, expoziția fiind deschisă până în data de 21 aprilie.

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833525