Alege limba:

    Selectați limba dvs

Întâlnirea Tinerilor la Milano

160 monza

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Episcop Siluan, în seara zilei de 11 februarie, începând cu orele 18.30, în Biserica San Bernardino alle Ossa, din Milano a avut loc o întâlnire între tinerii catolici, ortodocși și copți. La această conferință au participat un număr de peste 35 de tinerii cu vârstele între 17-23 de ani. Părintele Eugen-Ioan Nacu a adunat și a însoțit grupul tinerilor din Protopopiatul Lombardia II Nord.

Tema a fost acesta: ”Care este rolul credinței în viața contemporană”. Cel ce a susținut conferința a fost Don Alberto Cozzi, Rectorul Institutului de Științe Religioase din Milano și membrul permanent a diferite comisii internaționale de teologie. După întâlnire tinerii s-au împărțit în mai multe grupuri și au discutat și seminarizat pe baza unor texte, subiectul propus, încercând să găsească răspunsuri la această temă destul de sensibilă.

La sfârșitul conferinței, s-au pus întrebări destul de importante, prin care tinerii au încercat să afle răspunsuri despre credință la provocările lumii contemporane. La sfârșitul conferinței preoții și tinerii au luat cina împreună.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Pr. Eugen Ioan Nacu

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833531