Alege limba:

    Selectați limba dvs

Activităţile primăverii în parohia Livorno

161 livorno

Primăvara este un anotimp plin de bucurie şi voie bună, energia primită prin lumină şi razele soarelui se propagă asupra noastră şi ne revigorează după iarna lungă. Trezirea la viaţă a naturii îşi aduce de asemenea beneficiile ei asupra noastră, şi ea tot ca un martor al bucuriei Creaţiei, fiecare zi venind parcă pentru a ne aminti să mulţumim Domnului pentru toate darurile revărsate peste Om.

Astfel, şi tinerii şi copiii din Parohia Ortodoxă “Sf. Paisie de la Neamţ” din orasul Livorno au întâmpinat cu entuziasm primăvara prin escursii în pădure, activităţi manuale, cântece şi poezii, piese de teatru. Au dedicat de asemenea o serbare mamelor şi Celei care mamelor le este exemplul cel mai valoros şi anume Maicii Domnului. Prin hărnicia mâinilor lor şi a doamnelor din parohie au realizat obiecte ce apoi le-au folosit pentru târgul organizat lunar de aceştia pentru strângerea de fonduri dedicate adopţiei la distanţă a copiilor şi bătrânilor din cadrul proiectelor sociale ale Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, încercând să vină în ajutor şi celor mai nevoiaşi.

Pârghia acestor evenimente a fost realizarea Centrului Misionar “Sf. Paisie de la Neamţ” din Livorno, obţinut cu sprijinul Departamentului Pentru Românii de Pretutindeni din cadrul Guvernului României printr-un concurs de dosare din Diaspora. Această iniţiativă amplă a constituit o imensă oportunitate pentru întreaga comunitate ortodoxă din zonă, un loc încântător şi odihnitor ce doreşte  a deveni pentru noi toţi “acasă”, cu miros îmbietor de salcâmi, de iarbă tăiată proaspăt, cu triluri de păsări şi sunetul melodios al râului ce mângâie sufletele de multe ori ostenite de dor, de griji sau de dureri.

Pentru toată această împreună-lucrare, în care fiecare încearcă să îşi aducă armonios contributul spre lauda Domnului, mulţumim Lui, Maicii Sale şi sfinţilor protectori ai parohiei noastre, Sf. Paisie de la Neamţ şi Sf. Gheorghe. Mulţumim de asemenea pentru purtarea în grijă a Preasfinţitului nostru Părinte Episcop Siluan şi a Preasfinţitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania.

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833520