Alege limba:

    Selectați limba dvs

Tineri Nepsis din Roma în vizită la Pisa

162 roma3

Sâmbătă, 13 aprilie 2024, parohia Roma Tuscolana a organizat o excursie la Pisa cu tineri Nepsis din mai multe parohii ale Romei.

Primul popas al excursiei a fost Parohia Ortodoxă Română "Sfântul Cuvios Onufrie de la Vorona" din localitate, unde s-a săvârșit un scurt moment de rugăciune.

Părintele paroh Cristian Puricescu a întâmpinat cu bucurie grupul de tineri cărora le-a ținut un cuvânt de învățătură despre sfântul ocrotitor al parohiei, adăugând și câteva amănunte despre istoricul parohiei ortodoxe din Pisa. Grupul de tineri din parohia Roma La Rustica a cântat în biserică câteva frumoase cântări psaltice spre bucuria celor prezenți.

Următorul punct al excursiei a fost Piazza dei Miracoli unde tinerii au putut admira ansamblul arhitectonic alcătuit din Baptisteriu, Catedrală și Turnul din Pisa. A urmat vizita Catedralei și prețioasele explicații despre obiectivele vizitate pregătite de către tânăra Nicole din parohia Roma Tuscolana. La final surpriza oferită de organizatori a fost o plimbare cu trenulețul prin oraș. 

Pe tot parcursul excursiei tinerii au participat la jocul "îngerul păzitor" prin care fiecare dintre ei a avut în grijă pe unul dintre ceilalți participanți la această ieșire. Pe drumul de întoarcere către Roma fiecare și-a cunoscut "îngerul păzitor", cu promisiunea că în activitățile următoare la care vor participa împreună se vor cunoaște mai bine și vor fi "îngeri" mai buni pentru cei de aproape ai lor.

 

 

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833531