Alege limba:

    Selectați limba dvs

Slujire arhierească în parohia Civita Castellana | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

163 civitacastellana

Duminică, 14 aprilie 2024, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Parohia „Sfântul Sfințit Mucenic Ipatie, Episcopul Gangrei”  din localitatea Civita Castellana (Protopopiatul Lazio II), încredințată, spre păstorire, Preacucernicului Părinte Cristian Liahu.

În cadrul Sfintei Liturghii, la timpul potrivit, ierarhul a hirotonit întru preot pe diaconul Baciu Adrian Ioan, pe seama Parohiei „Sfântul Ilie Tesviteanul” din localitatea Rignano Flaminio.

În cuvântul de învățătură, ierarhul a subliniat reperele duhovnicești ale drumului Postului Mare, zăbovind asupra descoperirilor din pericopele evanghelice rânduite pentru fiecare duminică a postului, reliefând totodată învățăturile ce duc spre desăvârșire, cuprinse în capitolele cărții Scara dumnezeiescului urcuș, a Sfântului Ioan Scărarul.

Predica poate fi ascultată, integral, mai jos: https://youtu.be/ORqmDxbszT4  


Parohia „Sfântul Sfințit Mucenic Ipatie, Episcopul Gangrei”  din Civita Castellana a fost înființată în anul 2017, prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. În parohie se desfășoară diverse activități catehetice cu tinerii, se tipărește și se distribuie „Foaia Duminicală”, sunt organizate serbări cu ocazia diferitelor sărbători naționale și religioase, fiind promovat portul popular, tradițiile și cultura românească. Adresa bisericii este: Via della Corsica, nr. 50, Civita Castellana, VT.

 

Departamentul pentru Comunicare și Imagine al EORI

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833531