Alege limba:

    Selectați limba dvs

Vizită și slujire arhierească în Parohia Roma – Trullo

164 trullo

Cu ocazia cinstirii ocrotitorului, credincioșii Parohiei „Sfântul Ierarh Martin Mărturisitorul, Episcopul Romei” din Roma – Trullo, au primit, duminică, 14 aprilie 2024, vizita Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Parohia este încredințată, spre păstorire, Preacucernicului Părinte Andrei Aslan.

Cu această ocazie, chiriarhul, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, în cadrul căreia a hirotonit întru preot pe diaconul Gheorghe Vlad, pe seama Parohiei „Sfânta Muceniță Lucia” din Venezia, și întru diacon, pe ipodiaconul Andrei Teodorescu, pe seama Parohiei „Sfânta Muceniță Irina” din Oderzo.

Ierarhul a adresat, celor prezenți, un cuvânt de învățătură, tâlcuind evanghelia care s-a rânduit a se citi în Duminica a patra din Post (a Sfântului Cuvios Ioan Scărarul).

Cuvântul de învățătură poate fi ascultat, integral, accesând link-ul: https://youtu.be/KNC6NV3HbbY


Parohia „Sfântul Ierarh Martin Mărturisitorul, Episcopul Romei” a fost înființată în anul 2020, de către Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, ca paroh fiind numit părintele Andrei Aslan. Spațiul destinat slujbelor a trecut printr-un amplu proces de amenajare, fiind împodobit cu cele corespunzătoare tradiției ortodoxe. Adresa bisericii este: Via di Monte Cucco, nr. 127, Roma (Trullo-Magliana).

Departamentul pentru Comunicare și Imagine al EORI

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833531