Alege limba:

    Selectați limba dvs

Întâlnirea protopopială a clericilor din Protopopiatul Lazio III

168 lazio3

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, preoții din Protopopiatul Lazio III, au participat marți 16 aprilie 2024, la Întâlnirea Protopopială și Conferința Preoțească din această lună. Evenimentul a avut loc la parohia Sfântul Mare Mucenic Nichita Romanul din Monte Compatri – PANTANO, păstorită de către Preacucernicul Părinte Paroh Cristian Țuțuroi.

Ședința protopopială prezidată de Preacucernicul Părinte Protopop Ștefan Nanu, a început printr-un moment de rugăciune amintind de perioada duhovnicească în care ne aflăm.

 În prima parte a ședinței, Pr. Gheorghe Albu de la parohia Cisterna di Latina, a susținut conferința cu tema - Pastorația bolnavilor: încurajare și sprijin în suferință, dar și chemare la înnoirea vieții în Hristos, conform tematicii anului omagial din Patriarhia Română dedicat pastorației persoanelor bolnave alături de cinstirea Sfinților Doctori cei fără de arginți. 

În cea de-a doua parte a ședinței, Preacucernicul Părinte Protopop a reamintit celor prezenți împlinirea responsabilităților și importanța proiectelor social filantropice alături de cele misionar pastorale desfășurate în eparhie, cât și implicarea în activitățile dedicate tinerilor. Totodată, la inițiativa Preacucernicului Părinte Protopop și în acordul celorlalți Părinți, s-a propus, în măsura posibilităților, slujirea în sobor protopopial.

La final, Preacucernicul Părinte Protopop a mulțumit Preacucernicului Părinte Paroh, precum și Preacucernicilor Părinți prezenți pentru dragostea frățească și răspunsul prompt la organizarea, participarea și buna desfășurare a întâlnirii protopopiale.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

168 lazio3 1

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833520