Alege limba:

    Selectați limba dvs

Liturghie arhierească la Mănăstirea Sihăstria Putnei

208 sihastria

În Duminica a 2-a după Paști, a Sfântului Apostol Toma, 12 mai 2024, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Sihăstria Putnei.

Ierarhul, în cuvântul adresat obștii și tuturor celor prezenți, a reliefat aspectele Tainei Învierii, la a cărei participare sunt invitați toți creștinii, ca împreună cu Hristos să biruie păcatul, iar prin imitarea bunătății, a jertfei și a dragostei să ridice pe aproapele spre învierea din moartea păcatului.

Preasfinția Sa a îndemnat la trăirea bucuriei Învierii, ca stare permanentă, nu limitată la câteva zile, ca astfel să se propovăduiască vestea cea bună, Evanghelia, la toate neamurile, astfel, împlinind mandatul de apostoli, de vestitori, ai Învierii Domnului.

Predica ierarhului poate fi ascultată accesând link-ul: https://youtu.be/Ud6HoSdrShQ

Departamentul pentru Comunicare și Imagine al EORI

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833520