Alege limba:

    Selectați limba dvs

Formare animatori de tabere la Verona
 
209 tineret
 
Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, duminică 12 mai 2024, Departamentul pentru Tineret a organizat un curs de formare de animatori pentru taberele și școlile de vară. Aceasta a avut loc în Parohia Sfântul Ilie Verona și a întrunit, tineri din parohia gazdă și din parohia Vicenza 1.
La formare au participat 16 tineri alături de părintele protopop Gabor Codrea și de doamnele preotese Patricia Codrea și Lina Ionașcu.
Întâlnirea a fost coordonată de părintele Ionuț Dascălu, consilier al Departamentului pentru Tineret al Episcopiei Italiei și preoteasa Anca Dascălu și a avut ca obiectiv oferirea de metode și instrumente de lucru în echipa de organizare a unei tabere sau școli de vară.
Cuprinsul formării a îmbinat partea teoretică cu cea practică. În prima parte a întâlnirii, doamna preoteasă Patricia Codrea ne-a împărtășit din experiența bogată în organizarea de tabere și școli parohiale și de vară subliniind importanța implicării tinerilor ca modele pentru copii.
În a doua parte a zilei s-au oferit elemente de bază în organizare, arătând, prin jocuri diverse, noțiuni ce țin de relațiile din echipă, comunicare, cunoaștere, exprimare, obiective și metode de lucru eficiente.
Acestea vor fi folosite în tabere, școli de vară dar și la întâlnirile de Cateheză cu copiii și tinerii.
Dintre impresiile participanților menționăm  pe cea a doamnei preotese Lina Ionașcu (Vicenza 1):
“O experiență nouă, frumoasă și valoroasă, care ne-a oferit oportunitate de a cunoaște alți tineri minunați, idei de lucru în cadrul Taberelor, metode și strategii eficiente și nu în ultimul rând șansa de a face introspecție și de a înțelege unele mecanisme legate de starea noastră interioară și relațiile vii în care suntem angajați.
"Cunoaște-te pe tine însuți"...ar fi o primă reflecție în dorința unui tânăr de a deveni animator și de a dărui timpul său copiilor,  o dimensiune importantă la care ar trebui să ne raportăm chiar și noi adulții pe parcursul întregii vieți, care ne permite să ne autoanalizăm continuu, rămânând mereu flexibili și deschiși la provocările întâlnite.
Mulțumim din suflet pentru dăruire și disponibilitate❤”
 
Preot Ionuț Dascălu, Consilier al Departamentului pentru Tineret
 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4833520