Alege limba:

    Selectați limba dvs

FESTIVALUL BUCURIEI în Sicilia, la Catania - ediția a-XI-a

Sceneta " Sfântul Ilie nu a murit " realizată în cetatea de la poalele vulcanului Etna

"Dumnezeule, arată-ți puterea! Trimite foc din cer".

372 catania

FESTIVALUL BUCURIEI, ediția a XI-a,a fost  închinat Sfântului Prooroc Ilie, în plină perioadă activă a vulcanului Etna, când  râul de foc s-a pogorât  spre  poalele cetății în care trăiesc credincioșii din parohia ”Sfânta Muceniță Agata”.

 Aflați în perioadă estivală, la mijlocul distanței dintre praznicul Rusaliilor și sărbătoarea Profetului Ilie Tesviteanul, profesoara Geta Ichim a coordonat copiii de la Școala parohială pentru a prezenta sceneta: "SFÂNTUL ILIE NU A MURIT" adaptată după compoziția Mirelei Șova.

Sfântul Ilie este cel care, prin ridicarea sa în carul de foc a preînchipuit  Înălțarea Domnului la cer, dar și Pogorârea Sfântului Duh - în momentul în care și-a a aruncat propria haină ucenicului Elisei.

În Duminica a II-a după Rusalii, părintele paroh Mihai Gabriel Ichim, pescarul de suflete din parohia Catania a predicat despre chemarea la propovăduire a pescarilor Andrei și Petru, Iacov și Ioan, despre calea spre sfințenie și importanța despătimirii, ca primă treaptă pentru eliberarea de lanțurile urii, invidiei, lăcomiei, iubirii de argint, și a celorlalte păcate ce robesc sufletul.

Cu ajutorul textului biblic, al icoanelor, și al jocului de scenă realizat de elevii școlii parohiale în frunte cu părintele paroh, spectatorii participanți la teatrul organizat

ad-hoc în curtea bisericii, au trăit clipe de mare bucurie duhovnicească.

O bucurie a descoperirii adevăratei credințe pe care Dumnezeu a ilustrat-o prin focul din cer căzut la chemarea proorocului Ilie, pe vremea regelui Ahab.

Serbarea a continuat în partea a doua cu un moment dedicat educației copiilor.

Și pentru că glumind se pot spune lucruri serioase, părinții au devenit copii pentru o zi la FESTIVALUL BUCURIEI, și au intrat în rolurile dictate de Caragiale: Domnul Goe, mam’mare, mamițica, tanti Mița, conductorul și Urâtul.

Credincioșii prezenți la serbarea parohiei aflată la poalele vulcanului Etna, s-au bucurat de revărsarea unui adevărat val de veselie și umor  provocat de sceneta " D-nul Goe"... "Parol, cât e de deștept" ... pe care adulții au prezentat-o cu mare succes.

Nici cei mai mici nu au fost uitați. Ei au fost răsplătiți pentru cântecele copilăriei pe care le-au interpretat pe scenă cu mare, mare bucurie.

Un tort cu un trenuleț pe o pălărie semnată "Goe" și alt tort cu vreascuri de lemn- ca cele ce au ars pe jerfelnicul Sfântul Ilie, prăjituri, dulciuri, aperitive, artificii, muzică și baloane, pălării și evantaie, funde, papioane și glume, zâmbete, hohote de râs și multe învățături, lacrimi de bucurie duhovnicească la momentul învierii copilului din sceneta cu proorocul Ilie și lacrimi stârnite de comicul Goe, toate acestea oferite într-un buchet de flori ale credinței, nădejdii și dragostei..., dar mai ales al dragostei, la FESTIVALUL BUCURIEI 2024 de la Catania.

”Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți, că a unora ca acestora este Împărăția Cerurilor”, zice Domnul!

Așadar bucurați-vă! Sfântul Ilie nu a murit! La a doua venire a Mântuitorului el va fi pe pământ pentru bătălia finală, va fi ucis de fiara lui Anticrist, dar după trei zile va fi înviat de Hristos! Viu este Dumnezeu!

A consemnat: preoteasa Geta ICHIM

 

 

PORTALUL EORI

 

FONDUL SOLIDARITATEA 

 
 

TELEGRAM

 

Alătură-te canalului de Telegram al EORI.

 

5X1000

 

 

 
 

STIRILE CELE MAI CITITE

 

APOSTOLIA

REPORTAGE EORI

 
 

VIZITATORI PE SITE

4855401
Today: 211