"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Deschiderea noului an universitar al Extensiei de la Roma a Facultății de Teologie „Justinian Patriarhul” din București

Cu ajutorului Domnului, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și în prezența Preasfințitului Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma, a avut loc deschiderea oficială a anului universitar 2019/2020 al Extensiei de la Roma a Facultății de Teologie „Justinian Patriarhul” din București. Momentul festiv, aflat și sub ocrotirea Acoperământului Maicii Domnului, prăznuit astăzi, a fost marcat prin săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii, răspunsurile la strană fiind oferite de către studenții prezenți.

Extensia de la Roma a Facultății de Teologie „Justinian Patriarhul” din București își deschide porțile pentru a treia oară de la înființare, primind cu multă bucurie studenți din diaspora românească, atât din țări care aparțin canonic Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, dar și din alte țări europene precum Germania și chiar de peste ocean, din Statele Unite ale Americii.

La acest moment inaugural a participat și Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania, care le-a adresat studenților un cuvânt de binecuvântare a acestui nou început, îndemnându-i să își asume și să crească dimpreună cu profesorii care se jertfesc spre a le preda Adevărul și tainele lui Dumnezeu.

De asemenea, Preasfinția Sa i-a și încurajat pentru a se pregăti duhovnicește în a înfrunta nu o lume care se roagă lui Dumnezeu și Îi slujește Lui, ci pentru o lume în care cei care iubesc Biserica, o vor iubi și mai mult, iar cei care o urăsc, o vor urî și mai mult. De aceea, cei care dorim să propovăduim Cuvântul lui Dumnezeu în societatea de astăzi, trebuie să ne înarmăm cu multă cunoștință și cu multă rugăciune, căci în ziua de astăzi, cel care Îl propovăduiește pe Domnul devine inconfortabil și pricină de deranj pentru cel care este încătușat în confortul cotidianului lumii acesteia.

Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a îndreptat un cuvânt de mulțumire atât profesorilor care sunt implicați, cu multă jertfă, în acest demers universitar teologic de la Roma, cât și Preacucernicului Părinte Horia Grădinaru, secretarul și responsabilul acestei Extensii de la Roma a Facultății de Teologie.

La final, toți clericii, studenții și credincioșii prezenți au participat la o scurtă recepție oferită cu multă dragoste de către Centrul Eparhial.

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3485962