"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Credincioșii parohiei din L’Aquila au un nou păstor duhovnicesc | PS Părinte ATANASIE de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul comunității din Abruzzo

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Duminică, 31 ianuarie 2021, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a poposit în mijlocul comunității ocrotite de Sfinții Atanasie și Chiril, Patriarhii Alexandriei, din localitatea L’Aquila. Preasfinția Sa a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie și l-a instalat pe noul preot paroh al comunității, Preacucernicul Părinte Ioan Cozmîncă, fost diacon al Parohiei „Sfântul Grigorie Palama” din Como.

Cuvântul de învățătură al Preasfințitului Părinte Atanasie a pus accent pe dorința de pocăință a vameșului Zaheu: „Zaheu vameșul nu caută doar iertarea păcatelor, ci pătrunde în profunzime și încearcă întoarcerea desăvârșită a propriului suflet, de la întunericul în care trăise până atunci la lumina cunoștinței iubirii dumnezeiești. Aceasta este calea pe care tot omul trebuie să o urmeze spre a-L descoperi pe Domnul în viața sa. Iar dacă ne hotărâm cu sinceritate să-L aflăm, Domnul nu întârzie să ni Se facă cunoscut în diferitele ipostaze ale vieții noastre”.

În prezența Preacucernicului Părinte Protopop Alin Iarca, al Protoieriei Abruzzo-Molise, și a mulțimii de credincioși prezenți, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a prezentat comunității din L’Aquila pe Preacucernicul Părinte Ioan Cozmîncă, noul preot paroh al acesteia. Preasfinția Sa l-a îndemnat pe acesta să continue și să sporească lucrarea pastoral-misionară a vrednicului de pomenire, Preacucernicul Părinte Sorin Istrătescu, cel care a păstorit comunitatea din anul 2009 până la trecerea sa la cele veșnice, în ziua de 17 ianuarie 2021. În semn de prețuire pentru noua slujire încredințată, Preasfințitul Părinte Atanasie a dăruit noului preot paroh o cruce de binecuvântare.

La final, soborul slujitor a săvârșit o slujbă de pomenire pentru Preacucernicul Părinte Sorin Istrătescu.

 

-----------

 

Părintele Sorin Istrătescu s-a născut la Sibiu, pe data de 22.05.1959. Studiile liceale le-a făcut la Sibiu (promoția 1979), tot aici absolvind și Facultatea de Teologie Ortodoxă, în anul 1990. A fost hirotonit preot, în anul 2000, pe seama catedralei “Sfinții Trei Ierarhi”, din Timisoara, de IPS Nicolae Mitropolitul Banatului. Începând cu data de 05.10.2009, părintele Sorin Istrătescu a fost numit preot paroh la Parohia “Sfinții Ierarhi Atanasie și Chiril, patriarhii Alexandriei”, din localitatea L’Aquila.

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3485916