"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Vecernie arhierească la hramul Parohiei „Sf. Mc. Agata” din Zagarolo | PS Atanasie de Bogdania a binecuvântat noul lăcaș de slujire

 

În ajun de prăznuire a Sfintei Mucenițe Agata, comunitatea parohială din Zagarolo și-a început sărbătoarea hramului printr-un moment deosebit, în mijlocul ei poposind Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Ierarhul a săvârșit slujba Vecerniei Mari, alături de un sobor de preoți și diaconi.

 


 

Parohia din Zagarolo, păstorită de către Preacucernicul Părinte Gheorghe Panțir, împlinește, în luna martie, patru ani de la înființare. În primii trei ani de slujire, aceasta s-a deservit de un spațiu provizoriu oferit, contra-cost, de către primăria locală, pe care credincioșii, cu multă râvnă, îl pregăteau în fiecare duminică pentru sfintele slujbe. Cu ajutorul Domnului, alăturându-se, în chip paradoxal, nenumăratelor parohii care au primit spațiu permanent în timp de pandemie, comunitatea din Zagarolo a dobândit, din luna iulie a anului trecut, o capelă situată în Via Prenestina Nuova, N. 46, San Cesareo (la graniță cu localitatea Zagarolo).


 

Momentul festiv a fost împodobit și de două hirotesii săvârșite de către Preasfințitul Părinte Atanasie, întru paraclisier și întru citeț, iar în cadrul Vecerniei a fost binecuvântat noul lăcaș de slujire, înălțându-se rugăciuni Bunului Dumnezeu pentru ctitorii acestei lucrări și pentru toate slujbele ce se vor săvârși.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie a conturat viața Sfintei Mucenițe Agata, originară din Sicilia, accentuând evlavia deosebită pe care poporul român o are față de Sfânta, o mănăstire foarte cunoscută din țară, Mănăstirea Antim din București, având ca unul dintre ocrotitori pe Sfânta Muceniță. De asemenea, ierarhul a apreciat lucrarea pastoral-misionară a comunității, îndemnându-i să rămână la fel de uniți și cu năzuință spre dobândirea veșniciei Împărăției lui Dumnezeu.

La final, Preacucernicul Părinte Paroh Gheorghe Panțir a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Atanasie și tuturor clericilor prezenți pentru acest moment de binecuvântare, cât și credincioșilor care au participat cu multă bucurie.

Sfântă Muceniță Agata, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3485987