"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Dorul de copilărie - Verona 1

Cu binecuvântarea Ierarhilor noștri, parohia Verona 1 a terminat a 3-a etapă a proiectului “Desaga cu doruri”, cu care va participa la Concursul Național Catehetic “Biserica - familia românilor de pretutindeni”.

 

În această etapă, împreună cu copiii și tinerii de la parohia “Nașterea Domnului și Sfântul Andrei” di Ploiești, s-a vizionat online, spectacolul ”Micul Prinț” de Antoine de Saint-Exupery, prezentat de Compania teatrală ”Red Nose  Society” - partener al proiectului.

 

Pentru a consolida legătura dintre tinerii și copiii celor două parohii, prin găsirea de noi teme de dialog, parohia din Ploiești a dăruit copiilor noștri 100 de cărți “Micul Prinț”, urmând ca, în continuarea proiectului, toți să facă semne de carte cu cele mai frumoase citate.

 

Părintele Ioanin Chilan, de la parohia din Ploiești, a făcut o interpretare în cheie creștină a operei lui Antoine de Saint-Exupéry.

 

În cadrul atelierului de creație, continuat acasă, copiii de la Verona au terminat mărțișoarele, care au fost expuse într-o expoziție cu vânzare.

 

Suma de bani va fi donată Fundației Polisano din Sibiu, care se ocupă cu diagnosticarea și tratarea copiilor cu malformații cardiace, prin programul ”Inimi Sănătoase pentru Copii”.

 

 

Pr. Gabor Codrea

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3485975