"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Proiectul Masa Bucuriei Parohia Arzachena

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și a episcopului Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a avut loc în parohia Arzachena (din Sardinia, înființată în luna noiembrie anul trecut) proiectul Masa Bucuriei. Cei mici au fost invitați la realizarea felicitărilor și a mărțișoarelor care vor vesti primăvara, atât cea calendaristica cât mai ales cea duhovnicească. Au fost implicați, sub îndrumarea doamnei preotese Olivia Valesecanu, copii de toate vârstele. Au avut de lucrat pe diferite materiale, prin aplicarea picturii pe modele de ii tradiționale, realizarea desenelor pe felicitari, decupare și creare de elemente ce în final vor deveni roade prin care cei mici vor bucura pe mulți. Prin munca lor vor ajuta un proiect intitulat Masa Bucuriei din România unde sute de oameni nevoiasi primesc o masă caldă săptămânal.  Momentul a fost însoțit de cateheza și rugăciune, fiind un pas deosebit pentru cunoașterea și întărirea legăturilor între enoriasi în numele Mântuitorului Hristos.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3485960