"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Proiectul “ Din inimǎ, cǎtre inimǎ de român ” – BOLZANO

Cu binecuvântarea şi prin purtarea de grijǎ a Ierarhilor noştri, ȋn parohia din Bolzano se desfasoarǎ proiectul “ Din inimǎ, cǎtre inimǎ de român”. Dacǎ ȋn prima parte a proiectului, copilaşii din parohia noastrǎ au realizat, manual, mǎrţişoare , am trecut deja la cea de-a doua etapǎ: copilaşii au realizat “ Cartea micului creştin”, o culegere de rugǎciuni atât pentru cei mici cât şi pentru adolescenți.

 Materialele vor fi trimise copiilor din Parohia Ortodoxǎ “ Sf. Nicolae” din Municipiul Topliţa (  Episcopia Covasnei şi Harghitei, județul Harghita ).

Motivul pentru care am ales o parohie din aceastǎ zonǎ este pentru cǎ, potrivit ultimului recensǎmânt, populația județului este constituită din 82,89% etnici maghiari și 15,94% români, diferența fiind reprezentată de alte naționalități (circa 1,2%) şi o comunicare cu românii din aceasta parte a ṭǎrii se impune mai mult decât o necesitate.

Parohia noastra va organiza un târg de mǎrṭisoare şi suma care se va strânge, alǎturi de alte ajutoare umanitare va fi destinatǎ unui CENTRU DE ÎNGRIJIRE ŞI ASISTENȚĂ PENTRU PERSOANE CU GRAVE DIZABILITĂȚI, aflat ȋn Municipiul Topliţa. Sunt copii care s-au nǎscut cu diferite malformaţii şi din aceastǎ cauzǎ, majoritatea dintre ei au fost abandonați chiar de la naştere şi au nevoie de ȋngrijiri permanente 24h/24 din partea unor persoane specializate ȋn domeniu.

Mulţumim Domnului pentru aceastǎ posibilitate de a veni ȋn ajutorul semenilor noştri.

 

Preot LUCIAN MILASAN, BOLZANO

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3485981