"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Prăznuirea hramului Mănăstirii „Sfântul Ioan Secerătorul” din Bivongi

Duminică, 21 februarie 2021, la începutul noii perioade bisericești a Triodului, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a poposit în mijlocul comunității monahale a Mănăstirii Bivongi. Așezământul și-a prăznuit în chip anticipat ocrotitorul, pe Sfântul Ioan Secerătorul, Preasfințitul Părinte Atanasie săvârșind atât Vecernia hramului, cât și Dumnezeiasca Liturghie.

 

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa le-a vorbit celor prezenți despre începutul Triodului. „Creștinii, dintotdeauna, au văzut în aceste zece săptămâni binecuvântate ale Triodului un timp binecuvântat, dar și un privilegiu: acela de a păși pe treptele pocăinței și a ne întâlni cu Hristos, pentru a primi curajul de a urca împreună cu El pe Golgota și a ne bucura de Înviere”. În continuare, ierarhul a reiterat un gând al Sfântului Nicolae Velimirovici, despre pocăință: „Adevărata pocăință nu înseamnă doar a te căi pentru păcatele făptuite, ci a-ți întoarce desăvârșit sufletul propriu de la întuneric la lumină, de la pământ la cer, de la sine la Dumnezeu”.

 

La final, Preacuviosul Părinte Stareț Iustin a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania pentru binecuvântarea slujirii în mijlocul comunității monahale din Bivongi, cât și tuturor clericilor și credincioșilor prezenți la acest eveniment festiv.

 


 

Mănăstirea „Sfântul Ioan Secerătorul”, care este declarată Monument național, cuprinde un complex monastic de origine bizantină, datând din secolul al XI-lea şi câteva corpuri de chilii. Complexul mănăstiresc este situat într-o vale sălbatică, numită Vallata dello Stilaro, vestit loc de nevoință ascetică, în care totul vorbește despre monahismul bizantin de la sfârșitul celui dintâi mileniu creștin. Așezământul este situat în partea declarată „zona sacră” a Patrimoniului Bizantin din Valea Stilarului, fiind primul din cele peste 40 care existau la începuturile celui de-al doilea mileniu creștin în această parte a Italiei Meridionale. Monumentul a fost cedat, în data de 18 iulie 2008, Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei şi funcționează ca mănăstire de monahi, înscriindu-se astfel în continuitatea vie a tradiției monastice, întruchipată de acesta până în urmă cu mai bine de trei secole.

 

Cuvioase Părinte Ioan, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3485979