"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Încă un capitol din proiectul național „Dar din suflet românesc” | Paraclisul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma

Sâmbătă, 20 februarie 2021, la Sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, dis de dimineață, copii de la şcoala de cateheză a Paraclisului Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului”, din incinta sediului eparhial, s-au adunat pentru a desfășura un capitol din mini-proiectul Dar din suflet românesc, care face parte din Proiectul Național organizat de Patriarhia Română şi anume: BISERICA, FAMILIA ROMÂNİLOR DE PRETUTINDENI!

 

Acest proiect are ca scop final identificarea cazurilor dificile din parohie şi ajutorarea lor cu fondurile care s-au strâns în urma vânzării a ceea ce au creat copii cu mânuțele şi sufletul lor!

 

Acest capitol, de astăzi, a fost dedicat tematicii: PICTURĂ ŞI CUNOAŞTERE, unde copii s-au îndeletnicit în a picta Sfinți din Cetatea Romei, precum Sfinții Grigorie cel Mare, Papă al Romei, Sfântul Mucenic Sebastian şi Sfântul Alexie, omul lui Dumnezeu, precum şi Sfinți din România, Botoşani, Sfântul Ioan Iacob Hozevitul, Sfântul Onufrie de la Vorona şi Sfântul Sila!

 

Aceste icoane pe care copiii le-au creat, având ca îndrumător un tânăr crescut în şcolile parohiale şi care, de-a lungul timpului, a acumulat cunoștințe şi îndeletnicire în pictura iconografică, vor fi puse într-o expoziție, ca mai apoi să poată fi achiziționate de către credincioșii care frecventează Paraclisul Mănăstirii!

 

Tot astăzi, copiii au participat la un proiect foarte frumos, un proiect care îi înfrățeşte cu copii din Parohia „Naşterea Maicii Domnului” din Buzeni, Botoșani! Este vorba despre înfrățirea prin rugăciune, chiar şi online, unde copii de la Sediul Episcopiei, împreună cu copii de la Buzieni, au dat răspunsurile la strană la Slujba Vecerniei, pe care cei din urmă au slujit-o împreună cu Preotul paroh!

 

În perioada următoare, vom avea şi alte proiecte care se vor desfăşura aici la Roma, unde copiii vor descoperi Strămoşii noştri, Dacii şi Romanii, printr-un un pelerinaj la Roma! În acest context, copiii vor juca o piesă de teatru (Scrisoarea a III-a).

 

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3548562