"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a slujit la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma

În Duminica a 33-a după Rusalii, a Vameșului și a Fariseului, 21 februarie 2021, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” din incinta Centrului Eparhial de la Roma.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa le-a vorbit credincioșilor despre noua perioadă a anului bisericesc care tocmai a început, Triodul, o perioadă de pregătire pentru luminatul Praznic al Învierii Domnului. Lecția de căpătâi a acesteia, pe care am primit-o în această Duminică, este cum să ne rugăm smerit față de Domnul și să ne raportăm cu multă iubire față de aproapele nostru.

La momentul rânduit, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a săvârșit hirotonia întru Ieromonah a Preacuviosului Părinte Ierodiacon Efrem, pe seama Paraclisului Episcopal „Adormirea Maicii Domnului”, de la Roma.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3552035