"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Familia - Doină și Rugăciune

„Bine ați venit la noi!”

         Sâmbătă  19 februarie copiii de la parohia „Nașterea Maicii Domnului”- Roma 2,  ne- am adunat la biserică pentru a da „Bun venit”, prietenilor și fraților noștri, din parohiile cu care ne-am înfrățit, în cadrul proiectului: „Biserica- Familia românilor de pretutindeni”. „Familia- Doină și Rugăciune" este titlul proictului de înfrățire cu parohiile: „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Holt, Bacău- pr. paroh Iulian Adam, parohia din Boboiesti Neamț- pr. paroh Dumitru Pintilie, parohia Pipirig, Neamț – pr. paroh Manuel Dorneanu și parohia sfinții Neofit și Meletie- Valeggio sul Mincio, Italia- pr. paroh Ionuț Dascălu.

     După rugăciunea de binecuvântarea a proiectului și  cuvântul de prezentare susținut  de pr. Iulian Adam, am vizionat filmulețele de prezentare a celorlalte parohii. Am continuat cu jocul de cunoaștere: „Cartea de vizită”, fiecare copil a realizând prin desen, propria carte de vizită. A urmat călătoria prin „Cuvintele importante” și am descoperit  ca pentru noi cele mai importante cuvinte sunt: "Dumnezeu", "familia", "biserica", "mama". Noi, cei de la Roma 2, am continuat cu un atelier de mărțișoare- „Fluturași cu dor de la Roma"- mărțișoare/ fluturași care vor „zbura” și vor ajunge la copiii din parohiile surori din proiect.

      A fost o activitate plină de bucurie în care am simțit că depărtare se risipește și cu adevărat suntem toți o mare familie! Slavă lui Dumnezeu pentru lucrarea Sa cu noi!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3548599