"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Adunare Protopopială și Conferință Preoțească în Protopopiatul Toscana II

Preoții din Protopopiatul Ortodox Român Toscana II au participat marți, 23 februarie, la prima Adunare Protopopială și Conferință Preoțească din anul 2021. Evenimentul a fost găzduit de Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț” din Livorno.

Ziua a început cu săvârșirea Sfintei Liturghii în sobor de preoți, mulțumind lui Dumnezeu pentru toate binefacerile primite și pentru bucuria de a revedea cu toții după o lungă perioadă de despărțire fizică cauzată de pandemia Covid19.

După Sfânta Liturghie, PC Părinte Protopop Ciprian Calfa, gazdă a evenimentului, a susținut conferința cu titlul „Comunităţile ortodoxe româneşti din Ungaria. Episcopia Ortodoxă Română a Ungariei. Înfiinţare şi organizare”.

În cadrul Adunării Protopopiale s-au discutat și dezbătut aspecte pentru buna organizare a protopopiatului. 

Următoarea întâlnire va avea loc pe data de 2 martie și va fi găzduită de parohia „Învierea Domnului”din Massa. 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3527897